izmir karaburun gezilecek yerler Aptallar için

Buraya günübirlik gelip gidenler de var, endamsız mevkut konaklayanlar da bütün yazı geçirenler de. Bademli hepsine unutulmaz güzellikler sunuyor.

Gelelim elan çok Dikili merkezinde evetşayanlar aracılığıyla malum; lakin büyük bir kumsala ve denize ev bark sahipliği yaratıcı Denizköy'e. Dikili – Çandarlı arasında mahal düzlük bu saklı behişt, bize gereğince Dikili'de dinlenme yapmış olduğunız müddet boyunca denize girilebilecek en sakin ve en eşsiz yerlerden biri.

1919 yılında Palikarya aksiyongaline uğrayan Aliağa, 1922 yılında bu işçilikgalden kurtularak tam demeıyla bir Türk kenti haline gelmiştir. Mübadele ile mevrut Türkler’in saykaloriın çabucak artmasının sonucu olarak da Aliağa 1952 yılında belediye halini almıştır. Aliağa’nın ilçe olması ise 1982 seneınd gerçekleşmiştir. İlçenin adı Sultan IV. Istek aracılığıyla maruz toprakları oğulları ortada paylaştıran Kulülkerim Ağa’nın oğlu Ali Ağabey’dan gelmektedir. Ancak bu gidişat netleşmemiş olup bir rivayet şeklinde aktarılmaktadır.

Karaburun'un Civa Madeni Mevkii'nde kâin in 108 metre derinliğinde ve 229 metre uzunluğundadır. Mehabetli galerilere sahip olan mağarada çok nüshada yarasa yaşamaktadır. In 1991 senesinde Boğaziçi Üniversitesi In Tetkik Köleübü tarafından ilk su çatlakştırılmış ve 2002 yılında da Dokuz Ilkgüz Üniversitesi In Araştırı Bendeübü aracılığıyla dikey kısmı bulunarak aralıkştırması makroletilmiştir.

Bu strüktürnın Bergamalılar aracılığıyla ‘Kızıl Avlu’ şeklinde adlandırılmasının sebebi ise kırmızı tuğlalar ile kaplı olmasından ötürüdür.

Balık lokantaları, kafeler ve yalı şeridi süresince keyifle hengâm geçirilecek mekanlar Mordoğan'ı tercih edenlerin gözdesi. Karaburun merkeze için çok elan işlek olan Mordoğan'da birbirinden şiddetli plaj ve koylar da bulunan. Merkezdeki Kocakum Plajı, Çatalkaya, Ayıbalığı, Ardıç plajları bahir tutkunları midein mefkûre. Ayıbalığı bölgesinde Akdeniz foku üreme alanları ve mağaralar bulunuyor.

Dikili merkezine 16 km mesafede görev vadi Nebiler Köyü'ndeki Aşıklar Şelalesi ise natür tutkunlarının buluşma noktası.

Hem otobüslerle hem bile minibüslerle ulaşılan Şakran Plajı, Aliağa’da denize geçmek isteyenler bâtınin öncelikli tercihlerden bir tanesidir. Plaj uzunluğunun 4 km olması, plaja gelenlerin bol bir ortamda denizin keyfini çıkarmalarını sağlamlamaktadır.

Gelen görüşmeçilerini gerek merkezinde, ister Bademli, Denizköy evet da Kalem Adası üzere sevimli duraklarından birinde konaklama olanağı sunan ilçe, tüm yönleriyle misafirlerin bölgeden memnun ayrılmasına vesile oluyor. Dikili ve çevresinde görülmesi gereken doğal ve tarihi güzellikler ise şöyle;

Bir devir buradan revan balıkçılardan biriyle gine öyle eskileri yâd ederek sancaşirken durgun havanın da etkisiyle karşı yakadan gelen fabrika düdüğü ta oraya ulaşmış.

Kısacası deniz boyu süresince uzanan ve alelumum bölgede canlı yazlıkçıların tercih etmiş olduğu upuzun bir plaja Bu web sitesini ziyaret edin sahip olan Çandarlı, plaj arayışında olanların yeğleme edebileceği bir sair durak.

Athena Tapınağı’nın lodosluk cepheında ise gene Helenistik döneme ilişkin 10.000 nefis bir temaşa bulunur. Bu temaşa yalman binasıyla özen çeker.

1979 yılında etnografya bölümü bile eklenen müzede Tunç Devri’nden Bizans Devri’ne derece asar yapmak, etmek mümkündür.

Bu falezler beyninde en bilinenleri ise Ufak tefek Kocaoğlanbalığı ve Mehabetli Ayıbalığı. Koyda, Karaburun Belediyesi’ne ilgilendiren şemsiyeler bulunuyor ve ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Antrparantez küçük bir kum plajı da var Ayıbalığı Yoğun’nun. Ücretsiz şemsiyeler burada da mevcut. Kucak içinde bungalov tarzı evlerden oluşan bir konaklama tesisi bile dünya aldatmaıyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “izmir karaburun gezilecek yerler Aptallar için”

Leave a Reply

Gravatar